Autor Ewa Muzioł
Na podstawie: Materiały. Kamienica Leśna 3 w Oliwie. Dokumentacja rzeczowa
i fotograficzna, Ewa Muzioł, Gdańsk 2024
Zabytkowa kamienica Leśna 3 w Oliwie przed remontem i renowacją
W styczniu 2023 roku kamienica przy ulicy Leśnej 3 w Oliwie została wpisana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków.
Z dokumentów archiwalnych wynika, że kamienica przy Leśnej 3 była jednym z pierwszych budynków wzniesionych w górnej Oliwie na początku XX wieku. Dokładna data wzniesienia budynku nie jest znana – czy był to rok 1906, 1909 czy 1912? Z ksiąg adresowych wynika, że pierwszy właściciel mieszkał pod tym adresem od 1909 roku.
Kamienica usytuowana jest po wschodniej stronie ulicy, przy skrzyżowaniu ulicy Leśnej z ulicą Alfa Liczmańskiego. Budynek jest wolnostojący, wybudowany z użyciem form historyzujących. Zwarta, dwukondygnacyjna bryła z użytkowym poddaszem od strony południowej posiada dostawiony ryzalit zwieńczony balkonem i trójkondygnacyjny alkierz w narożniku południowo-zachodnim oraz prostokątny ryzalit wejściowy, obejmującym klatkę schodową od strony północnej. W elewacji frontowej, od ulicy Leśnej znajduje się drewniana weranda.
Fragment kamienicy. Fot. Ewa. Muzioł
Środkowo usytuowana dwukondygnacyjna weranda nakryta jest płaskim dachem z logią w centrum parteru.
Fragment kamienicy z werandą. Fot. Seweryn Rogut
Środkowo usytuowana dwukondygnacyjna weranda nakryta jest płaskim dachem z logią w centrum parteru.
Szybki w stolarce okiennej werandy. Fot. Ewa Muzioł
Fragmenty stolarki okiennej werandy. Fot. Ewa Muzioł
Detale zdobnicze w postaci kolorowych szybek znajdują się również w stolarce okiennej okien na klatce schodowej.
Fragmenty stolarki okiennej, okno na klatce schodowej. Fot. Ewa Muzioł
W centrum elewacji północnej znajduje się prostokątny ryzalit z głównym wejściem. Oryginalne, historyczne drzwi wejściowe są drewniane, rozrzeźbione, przeszklone z zachowaną kratą kutą z elementami ozdobnymi w formie podkowy.
Drzwi wejściowe. Fot. Ewa Muzioł
Element zdobniczy – podkowa – występuje również w posadzce sieni, gdzie zachowała się oryginalna posadzka z dwubarwnego lastrico składającego się z głównej części w kolorze szarym z motywem podkowy w centrum.
Detal posadzki w sieni. Fot. Ewa Muzioł
Na uwagę zasługują schody na klatce schodowej – oryginalne, drewniane, dwubiegowe z podestami oraz balustradą jednostronną z toczonych tralek i ozdobnych słupków.
Fragment drewnianej balustrady na klatce schodowej. Fot. Ewa Muzioł
Opisane powyżej części budynku, wraz z innymi zachowanymi elementami, stanowią o wysokich walorach artystycznych i historycznych kamienicy.
Obecnie trwają przygotowania do remontu i renowacji.
Opracowanie Ewa Muzioł